عادت‌های یک زوج خوشبخت

زندگی سرشار از خوشبختی به‌راحتی به دست نمی‌آید. زن و مرد برای به دست آوردن یک زندگی خوشبخت، باید به یک اندازه وقت و انرژی بگذارند.

در زیر توصیه‌هایی برای هردوی آن‌ها داریم:

1- یکدیگر را خوشحال کنید.

زوج‌های خوشبخت برای خوشحال کردن هم، خود را وقف یکدیگر می‌کنند. هدف نهایی که همواره روی آن تمرکز می‌کنند خوشحال کردن یکدیگر است نه آن‌که موجب ناراحتی یکدیگر شوند. این مسئله خیلی ساده به ‌نظر می‌رسد اما در عمل ممکن است بسیار دشوار باشد. بنابراین سعی کنید فقط به ‌مدت یک هفته به‌ طورمرتب مراقب هر عملی که انجام می‌دهید یا هر حرفی که می‌زنید، باشید و از خودتان بپرسید: آیا عملی که می‌خواهم انجام دهم یا حرفی که می‌خواهم بزنم موجب خوشحالی همسرم خواهد شد یا این که او را ناراحت خواهد کرد؟

برای آن‌که به نتیجه برسید، هریک از شما باید 2 لیست تهیه کنید؛ یک لیست در مورد کارهایی که موجب ناراحتی شما می‌شود و لیست دیگر برای نشان دادن کارهایی که دوست دارید همسرتان برای خوشحال‌کردن شما انجام دهد. سپس لیست‌های‌تان را با یکدیگر عوض کنید، خواهید فهمید چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام می‌دادید.

2- آداب مسرت‌بخش عشق و دوستی را کاملاً به‌جا آورید.

آداب، عاداتی هستند که موجب ساختن یک رابطه و تقویت آن می‌شوند. در حقیقت حرکات ما بر احساسات‌مان تأثیر می‌گذارد. شما هنگام راهی کردن همسرتان به سر کار و موقع بازگشتش به خانه چه آدابی را به‌جا می‌آورید؟ در این جا چند پیشنهاد در مورد آدابی که شما و همسرتان باید دربارۀ آن فکر کنید، ارائه می‌دهیم:

     - هرروز با ارسال نامه‌ای الکترونیک یا پیامک و یا گفتن سخنی دلنشین به یکدیگر ابراز محبت کنید.

     - هر روز به یکدیگر زنگ بزنید (به‌ویژه برای شوهرها مهم است).

     - نسبت به تولد یکدیگر اهمیت خاصی قائل شوید. به جای آن‌که 2 روز مانده به تولد در تنگنا قرار بگیرید و در نهایت، هول‌هولکی چند شاخه گل          برای همسرتان بخرید، جلوتر در فکر چیزی باشید که حقیقتاً موجب شادی هر دوی شما خواهد شد.

     - هر شب قبل از خواب، دو کلمه محبت‌آمیز به یکدیگر بگویید؛ هر روز یک تعریف جدید به‌کار ببرید.

     - مهم است که دست‌کم هر دو‌ هفته یک‌بار ساعاتی را برای شب‌نشینی دو نفره و بیرون رفتن فقط به‌ خودتان اختصاص دهید.

3- فضایی ایجاد کنید تا بتوانید حرف‌تان را صادقانه و آزادانه بیان کنید.

هرگاه رابطه‌ای شما را بترساند و نتوانید احساسات و عقاید خود را ابراز کنید، در آن ‌صورت آن رابطه نادرست است. زوج‌های خوشبخت بین خود احساس امنیت به‌وجود می‌آورند که به لطف آن می‌توانند بدون هیچ واهمه‌ای از احساسات، مشکلات و ناکامی‌های‌شان حرف بزنند. این آرامش خاطر پایه و اساسی را برای زن و مرد فراهم می‌آورد تا بر مبنای آن مشکلات و مسائلی که موجب ناراحتی آنان می‌شود را با یکدیگر حل و فصل کنند.

گاه پیش می‌آید که فردی با یک‌سری توقعات وارد رابطه‌ای می‌شود. اما اگر از توانایی برقراری ارتباط و مذاکره برخوردار نباشد، این امر منشع کشمکش و درگیری بر سر قدرت خواهد بود که اغلب رابطه را به تباهی می‌کشاند.

4- در زمان مشکلات مهارت ارتباطی به‌کار ببرید.

تکنیکی که هر زن و مردی باید اتخاذ کنند، « تکنیک گوش دادن _ حرف زدن » نامیده می‌شود. درمیان اغلب زوج‌ها، یکی از زوجین حتی قبل از این‌که اجازه دهد طرف مقابل همۀ حرف‌هایش را در رابطه با مشکلش بزند، می‌خواهد راه‌حل ارائه دهد. « تکنیک گوش‌دادن _ حرف زدن » از پیش در نظر دارد قبل از آن که زن و مرد راه حلی ارائه دهد، هر یک از آنان بتوانند هر چه که برای گفتن دارند را بیان کنند. این امر به آنان اطمینان می‌دهد که طرف مقابل کاملاً به همه حرف‌های آنان گوش داده است.« تکنیک گوش دادن -  حرف‌زدن » این‌گونه عمل می‌کند: یکی از آنان شیئی را میان دستانش می‌گیرد، این شیء نمادی از حق حرف زدن است که به نوبت در دستان طرفین قرار می‌گیرد تا زمانی‌که در دستان یکی از آنان قرار دارد فرد این حق را دارد تا همۀ حرف‌هایش را بزند. در این مدت طرف مقابل نمی‌تواند هیچ حرفی بزند جز آن که حرف‌های همسرش را تکرار کند و یا شرح دهد، خصوصاً آن که نمی‌تواند حرف همسرش را قطع کند. سپس نمادی که نشان حق‌ حرف زدن است در دستان طرف مقابل قرار می‌گیرد و همان عمل در مورد او نیز انجام می‌شود.

زمانی‌که زن و مرد این تکنیک را به‌کار گیرند، هر یک از آنان بدون آن که حرف‌شان قطع شود و یا مورد پرخاش و انتقاد قرار گیرند، اطمینان دارند که حرف‌های‌شان کاملاً شنیده خواهد شد. زوجین تنها زمانی‌که به ‌طور کامل حرف‌های یکدیگر را بشنوند، شروع به بررسی راه‌حل‌هایی که می‌توانند چاره‌ساز مشکل باشند، می‌کنند.

5- باید به ‌طور مرتب به یکدیگر توجه نشان دهید نه آن که از یکدیگر روی برگردانید.

زمانی‌که همسرتان در خانه نشسته و شما از کنارش رد می‌شوید، آیا می‌ایستید و کلمه‌ای محبت‌آمیز در گوشش زمزمه می‌کنید؟ یا این که با خونسردی و بی‌تفاوتی از کنارش عبور می‌کنید؟ اینجاست که تفاوت بین توجه نشان دادن یا عکس آن، روی‌برگرداندن مشخص می‌شود.

تحقیقات انجام شده در زمینۀ ازدواج حاکی از آن است که زوج‌های خوشبخت هر فرصتی را برای هم‌دلی با یکدیگر غنیمت می‌شمارند. آن‌ها به‌دنبال راهی هستند تا از نظر احساسی به یکدیگر نزدیک و نزدیک‌تر شوند. نزدیک ‌شدن به همسر بدان معناست که او در اولویت اولویت‌های‌تان قرار دارد؛ یا به عبارتی اولویت شمارۀ یک شماست. جنبۀ مهم دیگر این وضعیت آن است که طرفین سعی می‌کنند به اتفاق هم دست به کاری بزنند که برای هر دوی آن‌ها شادی‌آور است؛ با یکدیگر به پیاده‌روی بروند، بعد از غذا با هم قهوه یا چای بنوشند، به اتفاق هم مطالعه کنند یا با هم موسیقی گوش دهند. این مثال‌ها، روش خوبی برای نزدیک شدن زن و شوهر به یکدیگر است. یکی از شیوه‌هایی که به ‌شدت زن و مرد را به یکدیگر نزدیک می‌کند آن است که زمانی‌که همسرتان وارد اتاق می‌شود، با بلند شدن از جای‌تان نشان دهید که احترام زیادی برایش قائل هستید. فکر می کنید که این حرکت از مد افتاده و قدیمی است؟ مطمئناً بله اما کمک می‌کند تا به طرف مقابل‌تان احساس خیلی خاصی دهید. در میان زوج‌هایی که از یکدیگر رویگردان هستند، صمیمیتی دیده نمی‌شود. همان‌طور که گفته‌اند، هر عمل نیکی، عمل نیک دیگری در پی دارد و هر عمل بدی، عمل بد دیگری به دنبال خواهد داشت.

/ 2 نظر / 18 بازدید
گل چهره

با نظر شما موافقم. دوستان حتما آزمایش کنند.

گل چهره

با نظر شما موافقم. دوستان حتما آزمایش کنند.