زیباترین فصل زندگی

یکی از سؤالاتی که بسیاری از افراد در دوران قبل از ازدواج به‌دنبال یافتن پاسخی برای آن هستند، این است که مهم‌ترین ویژگی شخصی که برای ازدواج انتخاب می‌کنم چه باید باشد؟ آیا باید عاشق من باشد، به خواسته‌های من احترام بگذارد، هوش اجتماعی خوبی داشته باشد و ده‌ها مورد دیگر که به ذهن خطور می‌کند.

یکی از مواردی که بهتر است در دوران نامزدی مدنظر داشته باشید این است که توجه کنید و ببینید طرف مقابل‌تان تا چه حد برای خود احترام قائل است؟ بهتر است کمی در مورد این جمله تأمل کنید و ببینید "احترام قائل شدن برای خود" از نظر شما چه مفهومی دارد؟

گروهی از افراد فکر می‌کنند یعنی باید خودخواه باشند و فقط خواسته‌های خود را در نظر بگیرند و عده‌ای دیگر می‌پندارند احترامی که دیگران به آنها می‌گذارند همان احترام به خود است، بخاطر همین هم هرچه که دیگران بگویند، چه درست و چه غلط، می‌پذیرند و انجام می‌دهند که هردو حالت برداشت اشتباهی است و عواقب بدی به‌دنبال دارد.

احترام به خود یعنی به حرف خود پایبند بودن پس بهتر است دقت کنید و ببینید طرف مقابل‌تان چقدر برای حرفی که می‌زند احترام قائل است؟ آیا به قول‌هایی که می‌دهد عمل می‌کند؟ آیا نسبت به واژه‌هایی که بر زبان می‌آورد احساس تعهد می‌کند؟ آیا برای خود حریم و چهارچوبی دارد؟ تا چه حد به سلامت جسم و روحش اهمیت می‌دهد؟ تا کجا پایبند اهدافش می‌ماند؟ آیا راه‌های مدیریت بحران را می‌شناسد؟ آیا مسئولیت حرف‌ها و اعمالش را می‌پذیرد؟ یادتان باشد فردی بیشتر قابل اعتماد است که به‌خاطر حرمتی که برای جسم و روح خود قائل است پایبند مسائل اخلاقی بماند و کارهایی که انجام می‌دهد براساس همان پایبندی به اصول اخلاقی باشد نه این‌که بگوید به‌خاطر تو، به‌خاطر جامعه و خلاصه هر چه غیر از ارزش وجودی خودش.

عزیزان دل، هوشیار باشید و ببینید طرف مقابل‌تان چه انگیزه‌ای از ازدواج دارد. دقت کنید که او در هر سن و سالی که هست به بلوغ عقلی و رشد شناختی لازم برای تشکیل یک زندگی مشترک رسیده است؟

آیا اصلاً نگرشی نسبت به واژة اشتراک دارد و این مفهوم را درک کرده است؟ متأسفانه گروهی از افراد هنگامی‌که تصمیم به ازدواج می‌گیرند هنوز عقیده‌ای در مورد زندگی در ذهن خود پرورش نداده‌اند، هنوز با روش‌های حل مسئله و مدارا با شرایط بحرانی آشنایی پیدا نکرده‌اند و این‌جاست که یک سوء‌تفاهم کوچک تبدیل می‌شود به گردابی سهمگین که تمام حرمت‌ها و عواطف را در خود فرو می‌کشد و جز "ویرانه" چیزی دیگر از این زندگی بر جای نمی‌گذارد و در نهایت به قلب و روح طرفین آسیب می‌رساند.

کسانی که قصد ازدواج دارند، قبل از این‌که اقدام به انعقاد مقدس‌ترین پیمان زندگی خود کنند، باید کمی با خود خلوت کرده و ببینند تا چه حد خود را آماده حفظ این قداست می‌دانند؟ بیندیشند تا چه حد روح‌شان را پرورش داده‌اند، آیا گذشت و صبوری را تمرین کرده‌اند؟  وسعت دل خود را تا چه اندازه برآورد می‌کنند؟ آیا در خود این توانایی را سراغ دارند که وقتی در فراز و نشیب زندگی مشترک دچار بحران شدند، این بحران را مدیریت کنند؟ با تفکر و اندیشه بهتر است خود را آماده کنید و با قلب و روحی آماده و ذهنی مثبت قدم به زیباترین فصل زندگی خود بگذارید تا بتوانید به بهترین شکل از زیبایی‌های چهار فصل زندگی مشترک‌تان لذت ببرید و از مسیر زندگی خود به سلامت عبور کنید و هر سالگرد این اشتراک را با عشقی مضاعف جشن بگیرید.

/ 0 نظر / 32 بازدید